مقالات ظروف سنگی

معایب و مضرات دیگ سنگی چیست ؟

معایب و مظرات دیگ سنگی

معایب و مضرات دیگ سنگی چیست ؟

این مقاله علمی به صورت تخصصی از وب سایت های https://www.ehow.com و https://www.haristoneslimited.com توسط تیم وب سایت ” صنایع سنگ سناباد ” ترجمه و ویرایش شده است و در اختیار کاربران محترم قرار گرفته است. با ما همراه باشید.

استفاده از دیگ سنگی و سنگ صابون معایبی به همراه دارد. قبل از انتخاب این نوع سنگ بهتر است این موارد را در نظر داشته باشید و سپس اقدام به خرید کنید.

اولین مورد قرارگیری در معرض خط و خش :

ماهیت نرم و انعطاف پذیر سنگ صابون هم یک مزیت و هم ضرر است. زیرا باعث می شود بسیار راحت تر از سایر سنگهای طبیعی خراشیده شود. خبر خوب اینکه  خراش ها را با استفاده از کاغذ سنباده به راحتی می توان از بین برد، اما این یک کار اضافی است که برخی از افراد مایل به انجام آن نیستند. البته شاید این مورد را نتوان جز دسته مضرات دیگ سنگی تلقی کرد.

ویژگی ها

طراحی منحصر به فرد

به دلیل طراحی با دستگاه CNC به نسبت تمامی ظروف ارائه شده در بازار ، از وزن کمتری برخوردار هستند

سنگ تالک شیت

بدنه محصولات ارائه شده با سنگ تالک شیت تولید شده اند. این سنگ فقط در هند، برزیل و مشهد یافت میشود.

مس، استیل

دسته های ظروف با مس و استیل به صورت دست ساز تولید و روی ظروف کار میشوند.

مورد تایید FDA

سازمان غذا و داروی ایالات متحدهٔ آمریکا مشهور به FDA تایید کرده ظروفی که در آنها تالک شیت (سنگ صابون استفاده شده در ظروف) به کار رفته است

ویژگی ها

دومین مورد تنوع رنگ محدود

اگرچه سنگ صابون ظاهری زیبا و طبیعی دارد، اما در مورد رنگ ها و الگوهای مختلف گزینه های زیادی ندارد. سنگ صابون در سایه های مختلف مشکی، خاکستری و آبی وجود دارد. متاسفانه برای این مورد از مضرات دیگ سنگی راه حلی وجود ندارد. تنوع رنگ محصولات را در ادامه میتوانید ببینید . رنگ خاکستری ، دیگ سنگی خام و رنگ مشکی ، دیگ سنگی بعد از آغشته شدن به روغن میباشد.

سومین مورد : مواد چرب آن را لک میکنند

شاید این گفته در تضاد با  غیرقابل نفوذ بودن سنگ صابون در برابر لکه باشد، اما مواد روغنی، از جمله روغن پوست دست شما، می تواند سنگ صابون را تیره کند. به طور معمول، یک روغن روی سطح دیگ پخش می کنند تا کل قطعه سنگ تیره شود و اثر انگشت شما مانع از  لک کردن آن شود، اما باید مرتباً از روغن استفاده کنید تا زمانی که کاملاً به داخل سنگ نفوذ کرده و آن را برای همیشه تیره کند. جهت آموزش اینکار میتوانید مقاله ” نحوه آب بندی دیگ سنگی ” را مورد مطالعه قرار دهید.

وب سایت “صنایع سنگ سناباد” جهت رفع این دسته از مضرات دیگ سنگی ، مقداری روغن کاملا طبیعی و ارگانیک جهت چرب کردن محصول ، ارسال میکند.

در ادامه مقاله خطرات احتمالی مربوط به دیگ های سنگی را مورد توجه قرار میدهیم :

دسته بندی ظروف سنگی

باعث سوختگی می شوند

از آنجایی که سنگ صابون به طور طبیعی رسانای گرماست، پس از برداشتن دیگ سنگی از روی اجاق گاز می تواند ساعت ها گرما را در خود حفظ کند. دست زدن به دیگ سنگی داغ می تواند باعث سوختگی شود. مراقب کودکان باشید و به مهمانان در مورد احتمال داغ بودن قابلمه های سنگی هشدار دهید.

البته از دیدگاه دیگر این مورد از مضرات دیگ سنگی ، میتواند یک ویژگی خوب برای گرم نگه داشتن غذا محسوب شود.

دیگهای سنگی ترک می خورند

ظروف پخت و پز سنگی اگر در معرض تغییرات شدید دما قرار گیرند ترک می خورند. مثلا برای بردن غذا از فریزر به فر خوب نیستند. هنگام پخت و پز با ظروف سنگی، تابه را به تدریج گرم کنید و با حرارت ملایم بپزید. در صورت سرد بودن ظروف (دمای یخچال یا فریزی) ظروف را در معرض شعله مستقیم مانند شعله اجاق گاز قرار ندهید و ابتدا کمی صبر کنید تا به دمای اتاق برسد ، زیرا ممکن است باعث ترک خوردن و شکستن آن شود.

دیگهای سنگی سنگین هستند

ظروف پخت و پز سنگی به طور قابل توجهی سنگین تر از سایر انواع ظروف هستند. (معمولا ظروف سنگی از ۲ کیلوگرم شروع میشوند ) هنگام حمل این ظرفها بسیار احتیاط کنید، زیرا در صورت افتادن به راحتی می شکنند و باعث بریدگی می شوند.

جهت مشاهده وزن تمامی ظروف به تفکیک ظرفیت ( ۲نفره – ۴ نفره و … ) میتوانید به دسته خرید دیگ و دیزی سنگی مراجعه کنید.

البته نکته بسیار مهمی که باید به آن اشاره داشت این هست که این ظروف عملا هیچ ضرری برای سلامتی انسان ندارند و مورد تایی FDA میباشند.

ظروف سنگی مورد تایید FDA میباشد

ادارهٔ مواد غذایی و دارویی ایالات متحدهٔ آمریکا مشهور به FDA تایید کرده ظروفی که در آنها تالک شیت (سنگ صابون استفاده شده در ظروف) به کار رفته است خطری برای سلامتی انسان ندارد. در وب سایت arcstonegranite.com به این موضوع اشاره شده است.

ظروف سنگی مورد تایید FDA میباشند

نتیجه گیری :

با توجه به تمامی مواردی که برای مضرات دیگ سنگ بیان شد، باید گفت که سنگ صابون نوعی سنگ دگرگونی که عمدتاً از تالک، کلریت، دولومیت و منیزیت تشکیل شده است. دوام، توانایی حفظ گرما و ظاهر جذاب آن باعث می شود برای میز، سینک، اجاق گاز و ظروف پخت و پز مورد استفاده قرار بگیرد.

چنانچه بعد از خواندن این مقاله به خرید ظروف سنگی تمایل پیدا کردید، میتوانید از طریق سایت اقدام به خرید کنید (جهت قدردانی از اعتماد شما کلیه سبدهای خرید رایگان ارسال میشوند) .

جهت آشنایی با خواص ظروف سنگی میتوانید مقاله ” مزایا و خواص ظروف و دیگ های سنگی ” را مطالعه کنید.

منبع مقاله جهت مطالعه نسخه انگلیسی :

https://www.ehow.com/info_8590542_stone-vs-metal-crock-pot.html

Soapstone Countertops: Pros and Cons

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *