مقالات ظروف سنگی

نحوه آب بندی دیگ سنگی برای اولین بار 🔰 مس، سنگ

نحوه آب بندی و استفاده از دیگ سنگی برای اولین بار

نحوه آب بندی و استفاده از دیگ سنگی برای اولین بار

این مقاله علمی به صورت تخصصی از وب سایت https://etbykayal.com توسط تیم وب سایت ” صنایع سنگ سناباد ” ترجمه و ویرایش شده است و در اختیار کاربران محترم قرار گرفته است. با ما همراه باشید.

در این مقاله دو نوع نحوه آب بندی ظروف سنگی بیان شده است. هر دو روش معتبر و قابل استفاده میباشد و میتوانید هر روشی که برای شما راحت تر میباشد را انتخاب کنید.

ویژگی ها

طراحی منحصر به فرد

به دلیل طراحی با دستگاه CNC به نسبت تمامی ظروف ارائه شده در بازار ، از وزن کمتری برخوردار هستند

سنگ تالک شیت

بدنه محصولات ارائه شده با سنگ تالک شیت تولید شده اند. این سنگ فقط در هند، برزیل و مشهد یافت میشود.

مس، استیل

دسته های ظروف با مس و استیل به صورت دست ساز تولید و روی ظروف کار میشوند.

مورد تایید FDA

سازمان غذا و داروی ایالات متحدهٔ آمریکا مشهور به FDA تایید کرده ظروفی که در آنها تالک شیت (سنگ صابون استفاده شده در ظروف) به کار رفته است

ویژگی ها

روش اول نحوه آب بندی و استفاده از دیگ سنگی برای اولین بار :

ممکن است شما در آشپزخانه مادربزرگتان دیگ سنگی دیده باشید اما خودتان از آن استفاده نکرده باشید. امروزه با در دسترس بودن دیگهای سنگی، خوب است با آنها آشنا شده و نحوه استفاده از آنها را بیاموزید. استفاده از این دیگها سخت نیست اما روشهای خاصی برای استفاده از آنها وجود دارد.  

دیگ های سنگی را میتوان بعد از خرید به طور مستقیم روی شعله گاز گذاشت. زمانی که دیگ یا تابه سنگی نچسب شود، میتوان به طور مستقیم روی گاز از آن استفاده کرد. اما همیشه باید مراقب باشید.

این دیگ ها اساسا از سنگ ساخته شده اند و بعد از گرم شدن سنگ چه اتفاقی برای آن می افتد؟ منبسط شده و ترک می خورد. بدین منظور بهتر است همیشه با شعله کم شروع کنید.

اولین گام بعد از خرید دیگ سنگی شستن و تمیز کردن آن با مایع ظرفشویی و اسکاچ است. سپس با یک پارچه آن را خشک کنید. توسط کمی از یک روغن خوراکی داخل آن را چرب کنید ( وب سایت صنایع سنگ سناباد یک عدد روغن جهت چرب کردن محصول خریداری شده به صورت رایگان جهت راحتی کاربر ارسال میکند ) و اجازه دهید به مدت نیم ساعت بماند.

دسته بندی ظروف سنگی

روش اول نحوه آب بندی و استفاده از دیگ سنگی برای اولین بار :

سپس با آب پز کردن سبزیجات شروع کنید. این کار به شما فرصت می دهد تا میزان مناسب حرارت شعله و دمای آن و سایر خصوصیات ابتدایی دیگ سنگی خود را پیدا کنید. وقتی در حدود سه چهارم سبزیجات پخته شد زیر دیگ را خاموش کنید و روی آن در بگذارید.

گرمای محبوس در داخل ظرف محتویات آن را به طور کامل می پزد. این کار را حداقل سه تا چهار بار قبل از پختن غذای اصلی خود انجام دهید. به هنگام پخت و پز ظرف خالی را روی شعله قرار ندهید و داخل آن روغن بریزید. زیرا این کار باعث ترک خوردن ظرف می شود.

اگر میخواهید داخل ظرف سنگی پیاز سرخ کنید، لطفا آن را در ظرف جداگانه ای انجام دهید و بعد به ظرف سنگی اضافه کنید. این کار باعث نچسبیدن بهتر غذا می شود. بعد از چند وقت استفاده از ظرف، دیگ سنگی شما به خوبی نچسب می شود و میتوانید هر غذایی را به طور کامل در آن طبخ کنید.

وقتی برای اولین بار میخواهید دیگ سنگی را استفاده کنید آن را به طور کامل بشویید. سپس آن را با پارچه خشک کرده و داخل آن روغن پخت و پز برسید. در مرحله بعد اجازه دهید به مدت سی دقیقه خشک شود. سپس ظرف را روی گاز گذاشته و شعله را کم کنید.

سطح آن را تا رسیدن به دمای بهینه چک کنید و زمانی که دما به اندازه مناسب رسید به آن کره اضافه کنید. بعد از پختن غذا و خاموش کردن شعله، ظرف را قبل از برداشتن از روی گاز به مدت سی دقیقه روی آن بگذارید. این دیگ ها سنگین بوده و باید وقتی داغ هستند با احتیاط آنها را بلند کنید. زمانی که دیگ خنک شد آن را بردارید.

یک نکته مراقبتی دیگر آن است که داخل دیگ داغ آب سرد یا ولرم نریزید. این کار باعث سرد شدن ناگهانی ظرف و ترک خوردن آن می شود.

روش دوم نحوه آب بندی و استفاده از دیگ سنگی برای اولین بار :

ابتدا تمام قسمت های داخلی و بیرونی ظرف را با روغن دنبه یا زیتون به طور کامل چرب کنید. بعد از چرب کردن کامل، ظرف را در یک مکان گرم به مدت سه روز قرار دهید تا روغن کاملا جذب ظرف شود مثلا می توانید آن را در کنار بخاری یا در تابستان در زیر تابش آفتاب بگذاری. پس از گذشت سه روز ظرف سنگی را خوب بشویید و با رعایت اصول زیر از آن استفاده کنید.

✦ ✦ ✦ از تفت دادن و سرخ کردن مواد غذایی در این ظرف خودداری کنید.

✦ ✦ ✦ فقط برای طبخ غذاهای آب دار از قبیل آبگوشت، سوپ، آش و انواع خورشت ها از این ظرف استفاده کنید.

✦ ✦ ✦ هنگام پخت و پز شعله کم باشد.

✦ ✦ ✦ اگر زمانی آب غذا کم بود و خواستید آب به آن بیفزایید، فقط از آب جوش استفاده کنید.

✦ ✦ ✦ سعی کنید دیگ سنگی را به طور مستقیم روی اجاق گاز قرار ندهید و از شعله پخش کن استفاده کنید.

✦ ✦ ✦ هنگام حمل ظروف سنگی مواظب باشید با احتیاط جا به جا کنید تا ترک بر ندارد.

✦ ✦ ✦ وقتی ظرف سنگی داغ است هرگز آن را نشویید و اجازه دهید تا سرد شود چرا که اگر ظرف گرم را در زیر آب سرد قرار قرار دهید ترک بر می دارد. به طور کلی مراقب باشید تا به ظرف شوک حرارتی وارد نشود و به طور ناگهانی آن را سرد و یا گرم نکنید.

🔰 🔰 🔰 با رعایت این اصول می توانید سالها بدون مشکل از این ظرف استفاده کنید.

منبع مقاله جهت مطالعه نسخه انگلیسی : https://etbykayal.com/simply-soapstone-how-to-use

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *