سنگ سناباد

درباره ما

شرکت صنایع سنگ سناباد در سال 1401 در مشهد راه اندازی گردید. سناباد نام قدیمی شهر مشهد است که از هزاران سال پیش تا کنون مردم از کوه های اطراف آن ظروف پخت و پز سنگی تهیه کرده اند و در حال حاضر نیز این ظروف در زمره سوغات شهر مشهد به شمار می روند. شرکت صنایع سنگ سناباد با هدف توسعه سلامت جامعه و احیای صنعت سنگ تراشی که از هنرهای قدیمی شهر مشهد به شمار می رود قدم در راه تولید نهاده است. ما در تلاشیم ضمن معرفی اساتید سنگ تراش و رساندن محصولات آن ها به جامعه، گامی در جهت حفظ و توسعه این هنر و صنعت هزاران ساله برداریم.

داستان تولید ظروف مدرن سنگی

۱ – همه چیز از کلاس دانشگاه شروع شد. اون ترم درس مدیریت کسب و کارهای خدماتی داشتم و قرار بود همه بچه های کلاس تا پایان ترم، یک طرح کسب و کار (business plan) بنویسن. منم خیلی اتفاقی (الان که فکر میکنم میبینم خیلی اتفاقی هم نبوده و حتما لطف خدا بوده) رفتم سراغ سنگ و دیگ سنگی که سوغات شهرمون مشهد به شمار می‌رفت. راستشو بخواید اولش فقط قرار بود رفع تکلیف باشه و در حد گرفتن نمره! اما تو مسیر نوشتن طرح کسب و کار به اطلاعاتی دست پیدا کردم که همونجا تصمیم جدی گرفتم طرحی بنویسم که حتما خودم اجراش کنم.

۲ – در تحقیقات اولیه خودم تازه فهمیدم ما تو شهرمون چه گوهر گرانبهایی داریم که ازش غافلیم. من فهمیده بودم که سنگ دیزی سنگی که ما بهش سنگ هرکاره هم میگیم تو دنیا به اسم سنگ صابونی (soap stone) شناخته میشه و فقط در سه نقطه از دنیا وجود داره ؛ هند، برزیل و ایران.

۳ – جالب بود که تو منابع بین المللی، هیچ جا به ایران اشاره نشده بود و انگار کسی خبر نداشت ما هم این سنگ رو داریم.
این سنگ تنها سنگی هست که قابلیت پذیرش حرارت رو داره و می‌تونه به دیگ (قابلمه) تبدیل بشه. این در حالیه که بخاطر کمیاب بودن، سالم بودن و خواص طبیعی و درمانی که داره با قیمت های بسیار بالایی (حدود ۱۲۰ دلار) در بازارهای بین المللی فروخته میشه.
من متوجه شده بودم این سنگ مثل پسته و زعفران و … از اون موهبت های الهی هست که به مردم این سرزمین داده شده اما متاسفانه خیلی از مردم ما باهاش آشنا نیستن و ازش استفاده نمیکنن!

۴ – با خودم میگفتم چرا نعمتی با این همه خواص نباید تو خونه تمام مردم ما وجود داشته باشه ؟!
چرا ما نباید از این طریق ایجاد اشتغال و ارز آوری داشته باشیم ….
این در حالی بود که من در تحقیقاتم متوجه شده بودم خیلی از معادن این سنگ در سالهای اخیر در مشهد تعطیل شده و فقط تعداد محدودی از اساتید سنگتراش هنوز به این کار اشتغال دارن و بازارشون هم به مسافران و میهمانان شهر مشهد محدود شده که اون هم در ایام کرونا تقریبا به صفر رسیده بود !

۵ – نکته بعدی که متوجهش شده بودم طراحی سنتی و قدیمی ظروف سنگی بود که قابل رقابت با محصولات جدید در بازار نبود و همچنان با همون طرح های ده ها سال پیش تولید میشد.
خلاصه تصمیم گرفتم هرطور که شده قدمی برای احیای این هنر صنعت چند هزار ساله شهرمون بردارم و با ارائه طرح های جدید و مدرن، این محصول بی نظیر رو اول به مردم خودمون و بعد هم به تمام دنیا معرفی کنم.
کیه که ندونه کار تولید تو کشور ما چقدر سخته !! ولی ….

تیم ما

اعضای تیم اصلی سنگ سناباد

سید مصطفی حسینی، مدیر عامل صنایع سنگ سناباد

دکتر مصطفی حسینی

مدیر عامل

خوش اخلاق، حرفه ای و یک منیجر واقعی. تمام ایده های تولید از ایشون تراوش میکنه 😬

محمد میرزاعباسی

طراح سایت

کارای وب سایت رو سعی میکنه خیلی خوب انجام بده. امیدوارم موفق باشه.

میلاد گلسرخی

دیجیتال مارکتر

پشت کار خیلی خوبی داره و همون طور که مشخصه عاشق تیراندازی و حرفه ای در کار دیجیتال مارکتینگ.

مهدی رزاز زاده

مهدی رزاز زاده

تولید محتوا و فیلمبردار

نیاز به معرفی نداره. خودش مشهوره. خوش تیپ تیم ما. حرفه ای در کار فیلمبرداری