مقالات ظروف سنگی

آموزش گام به گام و تضمینی ترمیم ترک دیگ و ظروف سنگی

آموزش گام به گام و تضمینی ترمیم ترک دیگ و ظروف سنگی

آموزش ترمیم ترک دیگ و ظروف سنگی

این مقاله علمی به صورت تخصصی از وب سایت homesteady.com توسط تیم وب سایت ” صنایع سنگ سناباد ” ترجمه و ویرایش شده است و در اختیار کاربران محترم قرار گرفته است. با ما همراه باشید.

سنگ صابون نام خود را از ظاهر صابونی مانند و چرب خود گرفته است. سنگ صابون به عنوان یک سنگ دگرگونی، به نام سنگ استاتیت هم شناخته می شود. کیفیت آن باعث دوام و مقاوم بودن آن در برابر حرارت و لکه می شود که آن را به گزینه ای ایده آل برای سنگ کانتر آشپزخانه نیز تبدیل می کند. 

سنگ صابون به دلیل محتوای تالک بالایی که دارد، نرم است و به راحتی تراشیده می شود – و آن را به سنگ انتخابی برای مجسمه ها تبدیل می کند. علیرغم خواص بادوام ظروف سنگی ، ترک های مویی یا بریدگی های کوچک  به راحتی در آن ایجاد می شوند. شما می‌توانید لک‌های جزئی را خودتان تعمیر کنید، اما اگر ترک یا آسیب آن‌قدر شدید است که پایداری ساختاری آن را به خطر می اندازد، از یک متخصص ماهر بخواهید که تعمیرات را انجام دهد.

ما در این مقاله به سه نوع آموزش جهت ترمیم ترک دیگ و ظروف سنگی اشاره میکنیم که میتوانید از هر دو روش بهره بجویید.

ویژگی ها

طراحی منحصر به فرد

به دلیل طراحی با دستگاه CNC به نسبت تمامی ظروف ارائه شده در بازار ، از وزن کمتری برخوردار هستند

سنگ تالک شیت

بدنه محصولات ارائه شده با سنگ تالک شیت تولید شده اند. این سنگ فقط در هند، برزیل و مشهد یافت میشود.

مس، استیل

دسته های ظروف با مس و استیل به صورت دست ساز تولید و روی ظروف کار میشوند.

مورد تایید FDA

سازمان غذا و داروی ایالات متحدهٔ آمریکا مشهور به FDA تایید کرده ظروفی که در آنها تالک شیت (سنگ صابون استفاده شده در ظروف) به کار رفته است

ویژگی ها

روش اول ترمیم ترک دیگ و ظروف سنگی

داخل ظرف را تقریبا پر از آب کنید سپس یک قاشق زردچوبه به همراه یک قاشق نشاسته و یک قاشق رب گوجه فرنگی و همچنین حدود ۲۵۰ گرم دنبه به آن بیفزایید و آن را روی شعله بسیار ملایم قرار دهید تا به نقطه جوش رسیده و ۱۰ دقیقه همچنان بجوشد. سپس شعله را خاموش کرده و اجازه دهید ظرف کاملا سرد شود. پس از آن که ظرف کاملا سرد و خنک شد آن را بشوید و از آن استفاده کنید.

روش دوم ترمیم ترک دیگ و ظروف سنگی

سفیده تخم مرغ را با آهک مخلوط کنید تا یک خمیر نرم بدست آید. سپس داخل و خارج ظرف را از هرگونه ماده غذایی تمیز و پاک کنید و این خمیر را به داخل و خارج دیگ مخصوصا نواحی دارای ترک بمالید به طوری که به خوبی و کاملا درزها را پر کند. چند ساعت صبر کنید و اجازه دهید تا این خمیر کاملا خشک شود. حال ظرف را کاملا شسته و بگذارید تا خشک شود و سپس از آن استفاده کنید.

روش سوم

مواد لازم جهت ترمیم ترک دیگ سنگی

✔️ گوش پاک کن.

✔️ الکل

✔️ اپوکسی، رزین و هاردنر دو قسمتی

✔️ بشقاب کاغذی

✔️ میل بافتی چوبی

✔️ رنگ سنگ

✔️ چاقوی بتونه با تیغه نازک

✔️ قلمو

✔️ سنباده

✔️ کاغذ سنباده 120 و 180 و 220

✔️ پارچه های تمیز

✔️ روغن

دسته بندی ظروف سنگی

توصیه هایی جهت ترمیم ترک دیگ و ظروف سنگی

قبل از استفاده از سخت کننده جهت ترمیم ترک دیگ و ظروف سنگی ، مطمئن شوید که ناحیه کاملا تمیز است، در غیر این صورت ممکن است باعث ایجاد گودی روی سطح دیگ سنگی شود. اینها مناطقی هستند که مواد از  روی سنگ صابون به دلیل موم، روغن یا جرمهای سطحی جدا می شوند. فقط مقدار کمی از مواد را در یک زمان مخلوط کنید، زیرا در صورت ترکیب، مخلوط به سرعت گرم می شود و عمر کوتاهی دارد. با سخت کننده های اپوکسیِ دو قسمتی در دمای کمتر از 60 درجه فارنهایت کار نکنید، زیرا ممکن است به درستی عمل نکنند. بهترین دماها زیر 60 تا 80 درجه است. در صورت نیاز می توانید لایه دوم را بعد از حدود 48 ساعت اعمال کنید.

هشدارهایی مهم در راستای ترمیم ترک دیگ سنگی

در فضایی با تهویه مناسب کار کنید یا از ماسک صورت توصیه شده توسط موسسه ملی ایمنی و بهداشت حرفه ای برای سخت کننده های رزین اپوکسی استفاده نمایید. از تماس مواد با چشم و پوست خودداری کنید، زیرا بسیاری از این محصولات حاوی محرک های پوستی هستند.

  1.  امتداد و اطراف ترک یا ناحیه آسیب دیده را با پنبه و الکل تمیز کنید. این کار نه تنها ناحیه را تمیز می کند، بلکه به سنگ کمک می کند تا اپوکسی را برای چسبندگی بهتر بپذیرد. اجازه دهید منطقه کاملا خشک شود.
  2.   رزین اپوکسی و سخت کننده را روی یک صفحه کاغذی با چوب دستی چوبی مخلوط کنید. نسبت رزین به سخت کننده توصیه شده ی سازنده را دنبال کنید، زیرا این نسبت می تواند بسته به برند متفاوت باشد. مقدار کمی از رنگ سنگ را با هم مخلوط کنید. اگر نتوانستید یک رنگ مناسب پیدا کنید، از رنگدانه ای استفاده کنید که تا حد امکان نزدیک به رنگ سنگ باشد. ( پیشنهاد میشود از جایی اقدام به خرید ظروف سنگی و یا خرید دیگ سنگی کنید که کمی پودر سنگ را به همراه محصول برای شما جهت ترمیم ترک دیگ و ظروف سنگی کند. صنایع سنگ سناباد ، به همراه محصول خریداری شده ، کمی پودر سنگ ارسال میکند )
  3.  یک چاقوی بتونه با تیغه نازک بردارید و با لبه آن قسمت کوچکی از مخلوط بشقاب را بردارید. آن را روی زاویه 45 درجه نگه دارید و لبه آن را در سراسر سطح به جلو و عقب بکشید تا اپوکسی روی ترک یا ناحیه آسیب دیده قرار گیرد. اگر روی جسمی کار می کنید که سطح صافی ندارد، از قلم موی نقاشی برای اعمال اپوکسی استفاده کنید. اپوکسی را کمی بالای سطح سنگ و ناحیه لکه دار بمالید.
  4. به سرعت کار کنید زیرا اپوکسی پس از چند دقیقه شروع به سفت شدن می کند. در صورت نیاز چاقو یا برس خود را دوباره پر کنید و این کار را تا زمانی که کل ترک یا ناحیه آسیب دیده پر شود تکرار کنید. دستورالعمل‌های زمان پخت سازنده را که می‌تواند از 24 ساعت تا چند روز باشد، قبل از سنباده‌کاری دنبال کنید.
  5.  کاغذ سنباده 120 را دور یک بلوک سنباده بپیچید تا مواد سخت شده را روی یک سطح صاف سنباده بزنید. برای سطوحی که صاف نیستند، کاغذ سنباده را به اندازه ای قابل کنترل تا کنید. ترک های تعمیر شده یا ناحیه آسیب دیده را به آرامی سنباده بزنید تا برآمدگیهای اپوکسی کوچک به جایی که با سطح اطراف همسطح هستند، بریزند. این کار را با کاغذ سنباده 180 و سپس با کاغذ سنباده 220 تکرار کنید.
  6.  محل را با یک دستمال مرطوب و تمیز پاک کنید تا گرد و غبار ایجاد شده در فرآیند سنباده زدن پاک شود. مقدار کمی روغن معدنی را روی یک پارچه تمیز بریزید و ناحیه ترمیم شده را صاف کنید. 24 ساعت صبر کنید و دوباره روی آن را روغن معدنی بمالید.

ظروف سنگی مورد تایید FDA میباشد

ادارهٔ مواد غذایی و دارویی ایالات متحدهٔ آمریکا مشهور به FDA تایید کرده ظروفی که در آنها تالک شیت (سنگ صابون استفاده شده در ظروف) به کار رفته است خطری برای سلامتی انسان ندارد. در وب سایت arcstonegranite.com به این موضوع اشاره شده است.

ظروف سنگی مورد تایید FDA میباشند

خلاصه مقاله :

سنگ صابون نام خود را از حالت چرب و صابونی ش گرفته است. سنگ صابون به عنوان یک سنگ دگرگونی حاوی تالک، استاتیت نیز نامیده می شود. نسبت رزین به سخت کننده توصیه شده توسط سازنده آن را دنبال کنید، زیرا این نسبت می تواند بسته به برند متفاوت باشد. مقدار کمی از رنگ سنگ را با هم مخلوط کنید. آن را روی زاویه 45 درجه نگه دارید و لبه آن را در سراسر سطح به جلو و عقب بکشید تا اپوکسی روی ترک یا ناحیه آسیب دیده قرار گیرد. اگر روی جسمی کار می کنید که سطح صافی ندارد، از قلم موی نقاشی برای  مالیدن اپوکسی استفاده کنید.

اگر فکر می کنید تعمیر دیگ سنگی کار خودتان نیست حتما از متخصصین یا فروشنده کمک بگیرید. اما چنانچه ظرف سنگی به کلی شکسته است میتوانید جهت بازدید و یا خرید دیگ سنگی از وب سایت دیدن کنید.

منبع مقاله جهت مطالعه نسخه انگلیسی :

https://homesteady.com/how-7944347-fix-cracks-cultured-stone.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *